Takip Et : Bugün : 20 Ekim 2016 19:22
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Hakkımızda Üye İşlemleri İletişim Sitene Ekle Site Haritası RSS
Goji ( Kurt üzümü ) Üretim ve Çoğaltma
Lycium barbarum botanik ismi ile bilinen harika goji bitkisi, Himalaya bölgesine özgü olduğu ve doğal ortamda yetişen Goji birçok diğer Asya topraklarındada bulunur, kırk değişik çeşit batı Çin, Moğolistan ve Tibete yayılmıştır.

Goji bitkisini büyütmek kolaydır: Bitkiler, toprağın neredeyse herhangi bir tipinde büyütülebilir. Hafif-kumlu, orta-kuvvetli toprak, ve ağır-kil, v.b toprak tiplerinde, çiçek açmaya yönelir,
           Goji küçük yumuşak meyve bitkisi, kısmi gölge veya bol güneşi tercih eder; Bol güneşte daha çok Goji meyve üretimiyle sonuçlanacak. Goji bitkisi, seçim yapmaz, yine de sırılsıklam, ıslak koşullarda iyi büyür, bir defa büyümeye başladı mı, göreli olarak kurak yaz günlerini de tölere edebilir. . Uç noktadaki sıcaklıkta bazı gölgeleme, soldurmayı engellemek için arzu edilirdir.

            Goji bitkileri, güneş ışığını sever, -27 ; + 39 C soğuk ve sıcaklığı hoş görebilir. Goji bitkisinin tohumları, çok küçüktür, domates tohumlarının boyutu kadar. Goji 3 metre uzunluğunda kalın bir çalı görünümü vardır.. Goji bitkisi, çok dayanıklı bitkidir, ve genellikle, büyümek için gerekli besinleri çok iyi emzinleyen yetenekli geniş bir kök sistemi vardır. Bu geniş kök sistemi, kuraklığa çok hoşgörülüdür.
2 yaşında olduğu zaman meyveye başlar. Tam verim 4-5 yaşında olan Goji bitkilerinden beklenebilir, 6 aylık genç bitkilerde çiçek ve meyve görülebilir.

            Goji bitkisi, kapalı yerde büyütülebilir, eğer yeteri kadar ışık sağlanırsa, her gün en azından 8 saat boyunca direkt güneş ışığını alabilen bir pencere önüne yerleştirilebilir. En iyi sonucu bahçe dış mekanlarda verir yinede başarılı bir şekilde kapalı yerde büyüyebilir.
         
            Goji bitkisini kapalı alanda büyütmeyi seçersen, çiçekleri el ile tozlaştırman gerekecek, Tozlaştırma için basitçe, tek tek çiçeklere dokunarak, polenlerin bir çiçekten , diğer çiçeğe geçmesini sağlaman gerekecek

          En iyi çoğaltma şekli tohumladır , tohumla ebeveyinlerinin birebir aynısı bitki elde etmek mümkündür. Sera gibi kapalı alanda , çimlenme, genellikle iyi ve çabuktur, normal olarak, tohumlar serada ocak şubat gibi ekilip erkenden gelişmeleri sağlanır .Olgun meyvelerden alınarak hiçbir işleme tabi tutmadan ekilen tohumlar ,kurutularak depolanan tohumlardan daha erken ve kolay çimlenirler Tohumlar, eyer depolanacaksa serin bir yerde güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
          Fideler yeteri kadar büyüdüğü zaman, bireysel kaplara alınarak dış ortama alışmaları periyodik olarak sağlanmalıdır . Eğer büyüme, yeterliyse, sonbaharda sürekli konumlarına eklebilir. genellikle genç bitkilerin dış ortama dikimleri 1 kış geçtikten sonraki yıl olması daha doğrudur . Çalı gibi büyümeyi cesaretlendirmek için genç bitkilerin uç sürgünleri dışarı bükülmelidir.

          Çelikle çoğaltma ; Temmuz-Ağustos gibi alınan , yarı odunsu çelikler kapalı bir ortamda kolayca köklendirilir. Yarı odunsu çelikler 5 göz ve 10 cm hazırlanır ve torf perlit veya torf kum karışımı harç doldurulmuş 1- 1,5 litrelik üretim kaplarına dikilerek köklenmeye alınır. Temmuz Ağustos. Köklenme yüzdesi [78]..

          Küçük yumuşak meyveleri biçmek, meyvenin, olgun olduğu zaman erken sonbahara geç yazda toplanır. Göreneksel olarak bambu hasırlarında ince yayılır, ve %50 gölgeli güneş ışığında kurutulur. Çiftçiler, kurutma süreci esnasında elleriyle meyveye dokunmamak için çok dikkatli olmalıdır çünkü bu, neredeyse siyah, arzu edilmeyen bir görünüme sebep olacak.

Goji Alternatif tıpta kullanılan çok değerli bir şifalı bitkidir. Goji' nin faydaları; 
Erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

 vücut yağ oranını azaltır,

uyku düzensizliklerini engeller,

hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır,

vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.

Her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.

Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır.

Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir

Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

Kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir.

Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller.

Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.

Karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

Goji’deki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.

ABD’de IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

Bir başka çalışma Goji’nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.

Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır.

Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin ömrünü uzattığı ve testisteki hücrelerin strese bağlı azalmalarını ve ölümlerini engellediği gösterilmiştir.

Beyin güçlendiricidir. İçerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır

Goji’nin sürekli olarak tüketiminin neşeli ve mutlu bir ruh hali sağlar. Bu nedenle Asya’da “mutluluk meyvesi” olarak da tanınır.

Goji ile tedavi gören hastaların remisyonu (iyilik hali) Goji almayan hastalardan belirgin olarak daha uzun olmaktadır.

Serbest radikallerden olan süperoksit’in hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Süperoksit vücutta bulunan süperoksit dismutaz enzimi sayesinde etkisiz hale getirilir. Ancak bu enzim yaş ile birlikte azalmaya başlar.

Goji alımının süperoksit dismutaz enzim değerlerini %40 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.

Kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

Devamı: http://www.bitkiselhaber.com/74751_Kolesterolu-dusurur,-kan-seviyesini-dengeler,-tumoru-durdurur-.html#ixzz0fVtxVv5i


 goji.blogcu.com

 Goji sipariş, kurt üzümü sipariş, goji berry  sipariş  için arayabilirsiniz.

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 8 Yorum
14-02-2010 15:30 - 19215 Okunma

Yorumlar

Yorum Yap

selami tarafından 05-09-2010 18:00:51 Tarihinde yazıldı
kurt üzümü
kurt üzümünün yetiştiriciliği hakkında bilgi alabilirmiyim. yetiştirmek için tohumu nerden bulabilirim ilginize şimdiden teşekkürler.
AHMET NİĞDE tarafından 15-06-2011 21:46:03 Tarihinde yazıldı
goji
ben adanadan 10cm iken merak ettim aldım 1 ay evde saksıda yetiştirdim30 cm oldu.şimdi bahceye yerleştirdim 70 80 cm oldu
serkan tarafından 17-07-2011 11:42:41 Tarihinde yazıldı
selamlar
ben 3 dönümluk bı araziye ektim yaklaşık 1000 agacım var
abdullah meydan tarafından 23-01-2012 13:00:08 Tarihinde yazıldı
kurt üzümü kış döneminde yapraklarını dökermi
ben geçen yıl 2 adet kurt üzümü fidesi aldım deneme amaçlı diktiğim yıl meyve verdi ama meyveleri çok küçüktü şimdi hiç yaprak yok ağaçta acaba kurudumu yoksa kış sezonu geline yaprağını her meyve gibi dökermi
selahattin AĞBABA tarafından 10-02-2012 17:06:49 Tarihinde yazıldı
Goji fidesi veya tohumu
Selam . Ben goji tohumu veya fidesi almak istiyorum. Evde yetiştirmek için. Yardımlarınızı bekliyorum.
mahmut tarafından 18-02-2012 14:51:42 Tarihinde yazıldı
goji berry yetiştirme
Goji berry meyvesini kendi yetiştirmek isteyenlere yardımcı olmak için kurduğumuz bir site var. İsteyene ücretsiz tohum gönderimi yapıyoruz.ayrıca çelik ve fidan isteyenlere kapıda ödemeli pttkargo ile gönderiyoruz. http://gojiberryfidanligi.com/fidansatisi.html
SERKAN tarafından 08-03-2012 01:13:51 Tarihinde yazıldı
goji kurt üzümü
1000 adet fidanım var isteyenlere her konuda yardımcı olabilirim ağaşıda mail adresini yazdım. saygılar.. serkandin1903@hotmail.com
yaşar tarafından 08-09-2012 07:27:21 Tarihinde yazıldı
Goji berry tohumu
Balkonda, saksıda kendi goji berry yetiştirmek isteyenler için tohumdan yetiştirmesi çok kolay denemek isteyenlere yardımcı olabilirim.

Yazarlar

Herbalist ( Bitki Uzmanı ) Hicret Günhan
Sağlıksız beslenme sağlıksız yaşam demek
Durmuş Çelikli ( ZIT KÖŞE )
Alış veriş yaparken DİKKAT!

Ençok Okunanlar

Alıntı Yazarlar

Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Sağlığın korunmasında besin desteği gerekli midir?
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Kanda trombosit azalması ciddi hastalık nedeni
DR. Alp Sirman
Guatr riski taşıyor musunuz?
Herbalist Suna Dumankaya
Güzellik ve cilt bakımı için tarifleri
Prof. Dr. Erkan Topuz
Meme kanseri riskini doğru beslenerek azaltın
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Öksürük için pratik bitkisel çözümler
Prf. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu
Hamile kalmak-yumurta sayısını artırmak için ?
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Zevk veren şeyler neden yasaklanır
Esra Tüzün
Kalplere -80 derecede şifa
Doç . Dr . Akın YÜCE Hematoloji Uzmanı
Estetikte Son Trendler
Doç Dr. Teoman Kadıoğlu
Spermin bitmesi söz konusu değil
Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez
Kahvaltının Yararları

Ençok Yorumlananlar