Takip Et : Bugün : 28 Ekim 2016 19:33
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Hakkımızda Üye İşlemleri İletişim Sitene Ekle Site Haritası RSS
Bağırsak Düğümlenmesi
Kalın bağırsak ve ince bağırsak düğümlenmesi nedenleri tedavi şekilleri

 İNCE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?
İnce bağırsak tıkanıklığı % 60 ameliyat sonrası yapışıklıklar, % 20 kötü huylu tümörler (kanser), % 10 fıtıklar, % 5 Crohn hastalığı ve % 3 bağırsak dönmesi (volvulus) nedeniyle olur. Cerrahi kliniklerinde acil başvuruların % 20’si ince bağırsak tıkanıkları nedeniyle olur.
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) hangi ameliyatlardan sonra olur?
En sık olarak bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) oluşturan ameliyatlar apandisit, kalın bağırsak ve rektum ameliyatları, jinekolojik ameliyatlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ameliyatlarıdır. Alt karın bölgesi ameliyatlarının üst karın bölgesi ameliyatlarına oranla daha fazla bağırsak düğümlenmesine (tıkanıklığı) neden olduğu bilinmektedir.
İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) kaç türü vardır?
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) kısmi veya tam, yada basit veya boğulmuş olabilir. Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) vakalarının % 40’ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu etrafında dönmesi sonucunda gelişir.
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Bağırsak Bu bağırsak genişlemesi daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar. Bunun sonucunda hem tıkanıklığın üzerinde ve hemde altında bağırsak hareketleri artar ve hasta sık ve yumuşak bir şekilde dışkılama yapar ve gaz çıkartır. Üst seviyelerdeki, bağırsak tıkanıklarında kusma gerçekleşir, bu durum bağırsağı sıkıştırarak bağırsaktaki şişliği (ödem) daha da arttırır.
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse, bağırsağın beslenme bozukluğu, sonuçta kangrenine (nekroz veya çürüme) ve ardından da bağırsak delinmesine ve peritonit adı verilen yaygın karın zarı iltihabına neden olmaktadır. Bu tablo acilen tedavi edilmediği takdirde ölümcül seyreder. İlk 36 saatte ameliyat yapılırsa ölüm oranı % 8’e düşer ve 36 saatten sonra girişim yapılan vakalarda ölüm oranı ise % 25’e çıkar.
İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) başlıca belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı: kramp şeklinde ve şiddetli olur.
- Bulantı
- Kusma
- İshal (başlangıç aşamasında görülür)
- Kabızlık
- Ateş
- Nabız yüksekliği
- Geçirilmiş bir karın ameliyatı
- Geçirilmiş bir bağırsak veya yumurtalık gibi karın bölgesi kanseri
İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) ayırıcı tanısında hangi hastalıklar yer alır?
- Düşük tehdidi
- Apandisit
- Safra yolu iltihabı (kolanjit)
- Safra kesesi iltihabı (kolesistit)
- Kabızlık
- Divertiküler bağırsak hastalığı
- Endometriozis
- Sindirim sisteminde yer alan yabancı cisimler
- İltihabi bağırsak hastalığı
- Mezenter damar tıkanması
- Kalın bağırsak tıkanıklığı
- Pankreatit
- Yumurtalık dönmesi (torsiyon)
- İdrar yolu iltihabı
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi görüntüleme yöntemleri kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda seviyelenmelerin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 50 ve yerini göstermedeki başarısı % 95 civarındadır. Yabancı cisimleri de ayırt etmeye yarar.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.
- Bilgisayarlı tomografi (BT) ile enteroklizis: BT enteroklizis günümüzde giderek klasik enteroklizis’in yerini almaktadır. BT enteroklizis’in ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 90 ve yerini göstermedeki başarısı % 100 civarındadır.
- Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): ağır hasta durumdaki kişileri MRG cihazına sokmak kolay değildir ve bu nedenle bilgisayarlı tomografi (BT) kadar pratik değildir.
- Ultrasonografi: ince bağırsak tıkanıklığında ultrasonografi ucuz bir tanı yöntemi olup, tanıda % 90’a yakın değeri vardır.
- Kapsül endoskopisi: Kapsül endoskopisi (mini-robot veya mini-kamera), 1x3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. İnce bağırsağın kısmi tıkanıklıklarında kullanılabilecek bir yöntemdir, tam tıkanıklıklarında ise kullanılmamalıdır.
İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) tedavisinde nasıl yaklaşılır?
- Öncelikle burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır. Bu sonda ortalama 3 gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı % 65-80 civarındadır.
- Daha sonra serum takılarak hastanın sıvı ve tuz açığı kapatılmaya çalışılır.
- Yapışıklık gibi uygun vakalarda laparoskopinin rolü büyüktür.
- Habis tümörlerde ideal tedavi uygun şartlar oluşturulduktan sonra tümörlü bölümün çıkartılmasıdır.
- İltihabi bağırsak hastalığında yüksek dozda kortizon ve serum verilir. Bu tedaviye yanıt alınamaması durumunda cerrahi girişim düşünülebilir.
- Boğulmuş fıtık durumunda, fıtık kendiliğinden karın içine giderse hasta gözlenir ve uygun koşullar oluştuğunda hasta fıtık ameliyatına alınır, ancak şartlar buna olanak vermezse acilen fıtık boğulması nedeniyle ameliyata alınır.
İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Yara ayrışması
- Ölüm
KALIN BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?
Kalın bağırsak tıkanıklığı % 60 bağırsak kanseri, % 20 bağırsak divertiküliti ve % 5 oranında kalın bağırsak dönmesi (volvulus) nedeniyle olur. Tıkanıklık en sık olarak kalın bağırsağın sağ bölümünde yer alır.
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) durumunda bağırsağın üst bölümünde genişleme olur. Bu bağırsak genişlemesi, bağırsakta şişmeye (ödem) yol açar, daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar.
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Kalın bağırsak düğümlenmesi durumunda % 3-15 oranında bağırsak delinmesi, % 35 oranında bağırsakta beslenme bozukluğu ve % 15 oranında ölüm riski vardır.
 
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı (sıklıkla kramp şeklinde)
- Bulantı
- Kusma
- Dışkının çapında incelme
- Bağırsak delinmesi: en sık kör bağırsak (çekum) delinmesi gözlenir.
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) ayırıcı tanısında hangi hastalıklar yer alır?
- Yaşlıların karın ağrıları
- Kabızlık
- Divertiküler hastalık
- İnce bağırsak tıkanıklığı
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi görüntüleme yöntemleri kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda hava-sıvı seviyelenmelerinin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) kalın bağırsak tıkanıklığında tanı değeri ve yerini göstermedeki başarısı yüksektir.
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) tedavisinde nasıl yaklaşılır?
- Öncelikle hastanın yeterince sıvı alamamsı ve bağırsaktaki genişlemesi nedeniyle serum takılır.
- Kusma varsa burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır.
- Antibiyotik verilir.
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Ölüm
Barsak tıkanması bağırsak düğümlenmesi ileus

Alternatif isimler

Paralitik ileus , intestinal volvulus , barsak obstrüksiyonu , ileus

Tanım

Barsak içeriğinin ilerlemesinin durması , geri tepmesi veya bozulmasıdır.

Tam veya kısmen tıkanma olabilir ; karın ağrısı , bulantı-kusma ve gaz-dışkı çıkışının durması ile karakterizedir.

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri

Barsak tıkanması mekanik veya mekanik olmayan ( dinamik ) sebeplerden kaynaklanabilir. Çocuklarda ve infantlarda ( bebeklerde ) tıkanmanın majör sebeplerinden biri paralitik ileus’tur.

Paralitik ileusun nedenleri : periton içi enfeksiyon mezenterik iskemi ( karındaki destek yapılara kan akımının azalması ) karında kan akımının kesilmesi , hasara uğraması böbrek ve göğüs hastalıkları karın içi ameliyatlardan sonra metabolik bozukluklar ( potasyum düzeyindeki azalma gibi )

Bebeklerde mide-barsak iltihabı , elektrolit dengesizliği ve zatürre ; daha büyük çocuklarda periton iltihabı , patlamış apandiks ve üremi paralitik ileus sebebi olabilir.

Paralitik ileus karın gerginliği , barsak seslerinin yokluğu (karın dinlendiğinde ses işitilmez) ve çok hafif ağrı ( mekanik tıkanmayla karşılaştırıldığında ) ile ortaya çıkabilir.

Paralitik ileus insidansı , mekanik tıkanmayla karşılaştırıldığında yüksektir. Ancak mekanik tıkanma kadar önemli değildir.

Mekanik tıkanma barsak içeriğinin ileriye doğru hareketinin engellenmesiyle ortaya çıkar.

Mekanik tıkanmanın sebepleri : fıtıklar ameliyat sonrası yapışıklıklar veya skar ( yara izi ) dokusu sertleşmiş dışkı , safra taşları tümör granülomatöz proçesler ( anormal doku gelişimi ) intususepsiyon ( = invaginasyon = ince veya kalın barsağının bir segmentinin teleskop gibi sonraki segmentin içine girmesi ) volvulus ( bükülmüş barsak )

Tıkanmayla barsak kan akımı kesilirse , enfeksiyon ve gangren oluşumuyla doku ölebilir.

Barsak tıkanması 2000 kişinin 2 sinde görülür.

Risk faktörleri : geçirilmiş karın içi ameliyatları fıtıklar safra taşları enflamatuar barsak hastalığı ( crohn hastalığı gibi ) yutulmuş yabancı cisimler kronik kabızlık kalın barsağın divertiküler hastalığı

Korunma

Korunma , sebeplere yöneliktir.

Tıkanmayla ilişkili durumların tedavisi ( tümörler ve fıtıklar gibi ) riski azaltabilir.

Bazıları önlenemez.

Belirtiler karın şişkinliği , gaz karın ağrısı ve krampları kusma ( kanlı kusma ) karın gerginliği kabızlık ishal gaz , dışkı çıkaramama barsak seslerinin artması

Tanı/Teşhis mekanik tıkanmanın başlangıcında stetoskopla karnın dinlenmesinde artmış barsak sesleri duyulur. Tıkanma uzun bir süre devam ederse veya barsak önemli derecede hasara uğrarsa barsak sesleri giderek azalır ve kaybolur. paralitik ileus’ta barsak sesleri azalmış veya yoktur. baryum enema karın filmi üst sindirim sistemi ve ince barsak serileri ( grafileri ) serum elektrolitleri serum sodyumu tam kan tahlili sigmoidoskopi idrar amilazı serum amilazı karın bilgisayarlı tomografisi enteroclysis ( burun veya ağız yoluyla mideden barsağa geçen tüp içine kontrast maddenin verilmesiyle ince barsakların görüntülenmesi yöntemi )

Tedavi

Hastanede gerçekleştirilir.

Nazogastrik tüple dekompresyon

Nazogastrik tüple dekompresyon belirtileri geçirmezse veya barsak strangule olursa veya gangren şüphesi varsa tıkanmanın cerrahi tedavisi faydalı olabilir.

Prognoz/Hastalığın gidişi

tıkanmanın sebebine bağlı olarak sonuçlar değişir.

genelde prognoz çok iyidir.

Komplikasyonlar/Riskler

enfeksiyon

barsağın gangren olması

Doktorunuza başvurun

gaz , dışkı çıkaramamakla gelişen devam eden karın gerginliği varsa veya yeni belirtiler gelişirse ...

 

 

Anahtar Kelimeler: Bağırsak düğümlenmesi, yapışıklık, ileus, bağırsak tıkanıklığı, barsak düğümlenmesi, barsak tıkanıklığı, barsakta yapışma, barsak yapışıklığı, barsak düğümlenmesi ameliyatı, bağırsak düğümlenmesi ameliyatı, Crohn hastalığı, volvulus, bağırsak kangreni, bağırsak delinmesi, enteroklizis, BT enteroklizis, kapsül endoskopisi, bağırsak divertiküliti, dışkı çapında incelme
http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/ansiklopedi/index.php?tid=1826
http://www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/bagirsak-dugumlenmesi.html

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-06-2011 00:17 - 7164 Okunma

Yazarlar

Herbalist ( Bitki Uzmanı ) Hicret Günhan
Sağlıksız beslenme sağlıksız yaşam demek
Durmuş Çelikli ( ZIT KÖŞE )
Alış veriş yaparken DİKKAT!

Ençok Okunanlar

Alıntı Yazarlar

Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Sağlığın korunmasında besin desteği gerekli midir?
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Kanda trombosit azalması ciddi hastalık nedeni
DR. Alp Sirman
Guatr riski taşıyor musunuz?
Herbalist Suna Dumankaya
Güzellik ve cilt bakımı için tarifleri
Prof. Dr. Erkan Topuz
Meme kanseri riskini doğru beslenerek azaltın
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Öksürük için pratik bitkisel çözümler
Prf. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu
Hamile kalmak-yumurta sayısını artırmak için ?
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Zevk veren şeyler neden yasaklanır
Esra Tüzün
Kalplere -80 derecede şifa
Doç . Dr . Akın YÜCE Hematoloji Uzmanı
Estetikte Son Trendler
Doç Dr. Teoman Kadıoğlu
Spermin bitmesi söz konusu değil
Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez
Kahvaltının Yararları

Ençok Yorumlananlar